• Každý deň môže byť sviatkom …

  Achát


  Vzorec: Si02 Tvrdosť: 7 Hustota: 2,65
  Názov: z gréckeho Achates, čo je názov rieky na Sicílii (dnešné Taliansko), kde sa vo veľkom množstve vyskytoval.

  Všeobecne: je odrodou chalcedónu (mikrokryštalickej odrody chalcedónu). Achát je typický koncentrickým usporiadaním rôznofarebných vrstvičiek chalcedónu, opálu a kremeňa. Najčastejšie bielej, žltej, červenej a hnedej farby, ale zriedkavo aj modrej, zelenej či inej farby. Vďaka týmto vrstvičkám vytvára nespočetné množstvo ornamentov a rôznych vzorov. Býva priehľadný až nepriehľadný, s mastným až skleným leskom. Vzniká v dutinách, najmä vyvretých hornín, vyzrážaním z roztokov bohatých na oxid kremičitý. 

  Výskyt:
  Svet – Brazília, Madagaskar, Nemecko, USA, Rusko, Botswana, Čína...
  Slovensko – Byšta, Kuzmice, Lošonec, Sološnica, Kvetnica pri Poprade...
  Česká republika – Podkrkonošie, Doubravice, Levín, Stará Paka, Kozákov...

  Liečivé účinky: pomáha pri skleróze a zlepšuje fantáziu, preto je známy aj ako "talizman umelcov". Napomáha sústredeniu, posilňuje sebavedomie a uvedomenie si vlastnej osobnosti. Lieči ochorenia psychosomatického pôvodu, upokojuje a pomáha pri snahe odnaučiť sa fajčiť. Vo vzťahoch je achát kameňom vernosti.

  Využitie a spracovanie: využíva sa viac-menej iba ako dekoračný kameň, v šperkárstve a ako polodrahokam. Najčastejšie sa leští na veľkú plochu, aby čo najviac vynikli štruktúry jeho usporiadania. Občas sa umelo prifarbuje krikľavou modrou, alebo ružovou farbou. 

  Zaujímavosť: v stredoveku bol ordinovaný ako liek proti morskej chorobe.

  Relevantné video:

   

  Výrobky z ACHÁTU:
  INFO: po kliknutí na fotografie budete presmerovaný do e-shopu MILISHOP.EU, kde si daný výrobok môžete aj zakúpiť ;-)
   

   

  Napíšte nám - otázky / návrhy

  Meno

  E-mail *

  Správa *

  AKCIE / ZĽAVY


  Svet perál nájdete tu:

  Odporúčame


  Čistiace utierky univerzálne na šperky, mince a bižutériu. Čistia zlato, striebro, platinu a obecné kovy do vysokých leskov. Sú suché a neabrazívne. Viac informácií TU