• Každý deň môže byť sviatkom …

  Akvamarín


  Vzorec: Al2Be3[Si6O18] Tvrdosť: 7,5 - 8 Hustota: 2,63 – 2,80 

  Názov: z latinského aqua marina, čo znamená morská voda.

  Všeobecne: je odrodou berylu, podobne ako heliodor, morganit, či smaragd. Je typický bledomodrou až modrozelenou farbou. Jeho sfarbenie spôsobuje prítomnosť stopového množstva železa. Čím je farba sýtejšia, tým je akvamarín vzácnejší, avšak tmavšie formy môžu byť prifarbované ožarovaním. Vytvára šesťuholníkové stĺpčekovité kryštály. Vyskytuje sa v horninách ako pegmatity, greiseny, a taktiež v hydrotermálnych žilách.  Výskyt:
  Svet – Brazília, Madagaskar, Pakistan, Afganistan, USA, Rusko, Srí Lanka, Malawi.
  Slovensko – na Slovensku sa akvamarín nevyskytuje, no minerál beryl je známy z okolia Bratislavy, či Prašivej.
  Česká republika – Písek, Maršíkov, Krásno (neďaleko Horného Slavkova).

  Liečivé účinky: Dodáva odvahu, znižuje stres a upokojuje myseľ a očisťuje ju od čiernych myšlienok. Odstraňuje vyčerpanosť. Akvamarín by mali nosiť ľudia, ktorých bolia zuby. Využíva sa pri liečbe bolesti krku, opuchnutých žliaz a problémov so štítnou žľazou, či pečeňou. Pomáha ľuďom, ktorí nechcú vo svojom slovníku používať vulgarizmy a nadávky, zlepšuje komunikačné schopnosti a pomáha proti koktaniu.

  Využitie a spracovanie: je to drahokam, ktorý sa používa v klenotníctve do šperkov. Používa sa brúsený na rôzne formy a tvary, no občas sa vkladá aj v podobe prírodných kryštálov.

  Zaujímavosť: v 14. a 15. storočí bol používaný ako materiál na brúsenie šošoviek do okuliarov.

  Relevantné video:
  Zdroj (foto1):By Vassil (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

   

  Napíšte nám - otázky / návrhy

  Meno

  E-mail *

  Správa *

  AKCIE / ZĽAVY


  Svet perál nájdete tu:

  Odporúčame


  Čistiace utierky univerzálne na šperky, mince a bižutériu. Čistia zlato, striebro, platinu a obecné kovy do vysokých leskov. Sú suché a neabrazívne. Viac informácií TU