Vzorec: CuAl6[(OH)2PO4]4 . 4 H2O Tvrdosť: 5 - 6 Hustota: 2,6 – 2,8
Názov: Z francúzskeho turquoise, čo znamená turecký. Tento názov dostal preto, lebo do Európy, a teda aj do Francúzska sa dovážal z oblastí pohoria Al-Mirsah-Kuh (dnešný Irán) práve cez Turecko.
Všeobecne: Ako už názov napovedá, najčastejšie je tyrkysovej, modrozelenej, svetlomodrej, či svetlozelenej farby. Tvorí celistvé obličkovité masy a kôry. Len zriedkavo vytvára drobné kryštály. Vypĺňa pukliny a dutiny v porušených horninách.
Výskyt:
Svet – Austrália, Čile, Nemecko, Mexiko, USA, Rusko, Irán, Portugalsko, Španielsko
Slovensko – na Slovensku nebol nájdený
Česká republika – Krásno (chalkosiderit, izomorfná rada tyrkysu), Písek
Liečivé účinky: Tyrkys je kameňom oblohy, nadprirodzeného, nadpozemského, spiritualizmu. Čistí a lieči dušu, vnútornú krásu a emócie. Uvoľňuje a upokojuje myseľ, podporuje komunikatívnosť a ochraňuje pred nebezpečenstvom. Tyrkys je jeden z najúčinnejších liečivých kameňov. Dokáže pomôcť s problémami na celom tele. Pôsobí ako stimul, podporuje a zosilňuje silu všetkých ostatných kameňov. Blahodárne pôsobí najmä na zmyslové orgány, svalovú a opornú sústavu. Podporuje schopnosť pohybu a koordinácie. Lieči sklerózu a stimuluje činnosť mozgu. Výrazne ovplyvňuje aj hormonálnu sústavu.
Využitie a spracovanie: Tyrkys sa využíva ako polodrahokam v šperkárstve, klenotníctve a ako dekoračný kameň.
Zaujímavosť: Tyrkys je aj pre svoju farbu považovaný za kameň nebies a prepojenia vody so vzduchom. Preto ho šamani mnohých kultúr používali pri vyvolávaní dažďov.
Relevantné video:
Zdroj fotografie: sk.Wikipedia.org, autor: Aramgutang