• Každý deň môže byť sviatkom …

  Tyrkys


  Vzorec: CuAl6[(OH)2PO4]4 . 4 H2O Tvrdosť: 5 - 6 Hustota: 2,6 – 2,8 

  Názov: Z francúzskeho turquoise, čo znamená turecký. Tento názov dostal preto, lebo do Európy, a teda aj do Francúzska sa dovážal z oblastí pohoria Al-Mirsah-Kuh (dnešný Irán) práve cez Turecko.

  Všeobecne: Ako už názov napovedá, najčastejšie je tyrkysovej, modrozelenej, svetlomodrej, či svetlozelenej farby. Tvorí celistvé obličkovité masy a kôry. Len zriedkavo vytvára drobné kryštály. Vypĺňa pukliny a dutiny v porušených horninách. 


  Výskyt: 
  Svet – Austrália, Čile, Nemecko, Mexiko, USA, Rusko, Irán, Portugalsko, Španielsko
  Slovensko – na Slovensku nebol nájdený
  Česká republika – Krásno (chalkosiderit, izomorfná rada tyrkysu), Písek 

  Liečivé účinky: Tyrkys je kameňom oblohy, nadprirodzeného, nadpozemského, spiritualizmu. Čistí a lieči dušu, vnútornú krásu a emócie. Uvoľňuje a upokojuje myseľ, podporuje komunikatívnosť a ochraňuje pred nebezpečenstvom. Tyrkys je jeden z najúčinnejších liečivých kameňov. Dokáže pomôcť s problémami na celom tele. Pôsobí ako stimul, podporuje a zosilňuje silu všetkých ostatných kameňov. Blahodárne pôsobí najmä na zmyslové orgány, svalovú a opornú sústavu. Podporuje schopnosť pohybu a koordinácie. Lieči sklerózu a stimuluje činnosť mozgu. Výrazne ovplyvňuje aj hormonálnu sústavu. 

  Využitie a spracovanie: Tyrkys sa využíva ako polodrahokam v šperkárstve, klenotníctve a ako dekoračný kameň. 

  Zaujímavosť: Tyrkys je aj pre svoju farbu považovaný za kameň nebies a prepojenia vody so vzduchom. Preto ho šamani mnohých kultúr používali pri vyvolávaní dažďov. 

  Relevantné video:  


  Zdroj fotografie: sk.Wikipedia.org, autor: Aramgutang

   

  Napíšte nám - otázky / návrhy

  Meno

  E-mail *

  Správa *

  AKCIE / ZĽAVY


  Svet perál nájdete tu:

  Odporúčame


  Čistiace utierky univerzálne na šperky, mince a bižutériu. Čistia zlato, striebro, platinu a obecné kovy do vysokých leskov. Sú suché a neabrazívne. Viac informácií TU