Vzorec: SiO2 Tvrdosť: 7,0 Hustota: 2,65 – 2,66
Názov: z gréckeho Krustallos, čo znamená ľad, a poukazuje na čírosť krištáľu.
Všeobecne: krištáľ je bezfarebná, číra, priehľadná odroda kremeňa. Kryštalizuje v trigonálnej sústave a má typický šesťuholníkový tvar kryštálov, zakončený šesťuholníkovou pyramídou. Veľmi často sa striedajú tri širšie a tri užšie strany kryštálu. Často tvorí kryštálové zrastlice či drúzy. Pri narastaní hrubšieho kryštálu na tenší vzniká takzvaný „holubníkový“, alebo „žezlovitý“ kremeň. Je častý v žilách alpského typu, v pegmatitoch, v hydrotermálnych žilách či v rozsypoch. Na Slovensku a v Čechách sa môžeme stretnúť aj s pojmom „horský krištáľ“, ktorý pomenúva túto odrodu kremeňa. Toto slovné spojenie vzniklo kvôli odlíšeniu od krištáľu, často používaného názvu skla.
Výskyt:
Svet – Brazília, Madagaskar, USA, Rusko, Čína, Švajčiarsko.
Slovensko – Kremnica, Šobov, Vyhne, Hodruša-Hámre, Borinka, Hliník nad Hronom.
Česká republika – Příbram, Velká Kraš, Markovice, Kozákov, Dolní Bory.
Liečivé účinky: krištáľ je kameňom čistoty a vízie. Preto je už od pradávna používaný na veštenie, na nazeranie do minulosti a budúcnosti, na vyhľadávanie a podobne. Prečisťuje telo i dušu, zvyšuje intelekt, podnecuje hlbokým myšlienkam a snom. Je dokonalým ochrancom. Pomáha prekonávať strach a fóbie. Na telo pôsobí ako tlmič bolesti. Utišuje a upokojuje všetky bolesti počnúc hlavou, ale aj zubov, kĺbov, chrbtice, vnútorných orgánov, až po popáleniny, či unavené nohy. Zosilňuje energie iných kameňov, takže je výborné ho kombinovať s inými kameňmi. Medzi inými je jeho jedinečnou vlastnosťou podpora tvorby materského mlieka u nositeľky počas obdobia dojčenia.
Využitie a spracovanie: Pre jeho vlastnosti sa využíva v optike, laserovej technike a elektronike. V podobe kremenného piesku sa používa pri výrobe skla. V šperkárstve sa používa ako náhrada zirkónov, ale nevyužíva sa veľmi často. V ezoterike sa však môžeme stretnúť s rôznymi tvarmi brúsenia a leštenia, od klasických krištáľových gúľ, až po kocky, ihlany, zvieratá, obliaky. Často sa predávajú samostatné prírodné kryštály krištáľu, alebo drúzy, geódy a zrasty.
Zaujímavosť: málokto si zo školy pamätá rozdiel medzi krištáľom a kryštálom. Krištáľ s mäkkým „i“ a na konci s „ľ“ je odroda kremeňa, ale aj všeobecný názov pre leštené a brúsené sklo, zatiaľ čo kryštál s ypsilonom a bez mäkčeňa na „l“ je označenie pre „definovateľný“ tvar minerálu alebo nerastu, napríklad kryštál kalcitu, kryštál smaragdu, kryštál ľadu, kryštál soli.
Relevantné video: